Słów kilka o…

Onoterapia – odmiana hippoterapii lub samodzielna dyscyplina z dziedziny zooterapii. Zwierzęciem, które wykorzystuje się w onoterapii jest osioł, jedno z najwcześniej udomowionych zwierząt jucznych, używanych czasami jako zwierzę pociągowe lub wierzchowe. W onoterapii sporadycznie wykorzystuje się też muły i ośliki.

Onoterapia zalecana jest dla osób z wielorakimi zaburzeniami i uszkodzeniami. W terapii mogą brać udział dzieci z:

• dysfunkcją wzroku
  • uszkodzeniami neurologicznymi, w tym z mózgowym porażeniem dziecięcym, z ADHD, po urazach czaszkowo-mózgowych
  • chorobami psychicznymi i zaburzeniami emocjonalnymi
  • upośledzeniem umysłowym
  • niedostosowaniem społecznym
  • z wadami ortopedycznymi w tym skoliozą, wadami postawy, po amputacji lub niedorozwojem kończyn
  • wadami genetycznymi np. zespół Downa
  • wodogłowiem, przepukliną oponowo-rdzeniową
  • opóźnieniem ruchowym
  • chorobami mięśni

1 Komentarz:

1. polecam żyć zdrowo i aktywnie.